ÖDÜL TARİHÇESİ

ÖDÜL 17

 

Ödül Alanı: Enfeksiyon Hastalıkları ve İmmünoloji

Üstün Başarı Ödülü: Prof. Dr. Moshe Arditi

Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü: Dr. Billur Akkaya & Dr. Münir Akkaya

 

UCLA-CSMC Çocuk Hastalıkları Araştırma Bölümü Kürsü Başkanı, Enfeksiyon ve İmmünolojik Hastalıklar Araştırma Merkezi’nin Kurucu Başkanı Prof. Dr. Moshe Arditi, enfeksiyon ve bağışıklık sistemi, patojen ve konak etkileşimi ile doğal ve edinsel immüniteyi oluşturan hücrelerin işlevlerini araştırarak, enfeksiyon ve moleküler immünoloji araştırma alanlarını birbirine bağlayarak, özellikle kalp ve damar hastalıkları, ateroskleroz ve Kawasaki Hastalığı ile son iki senede de COVID-19 virüsü, bu virüsün bağışıklık sistemine etkileri, sebep olduğu hastalıklar ve tedavisine kadar uzanan geniş bir alandaki önemli buluşları, üst düzey akademik biyoloji ve tıp dergilerinde yayınladığı çok sayıdaki bilimsel çalışmaları sayesinde bu ödüle layık görüldü.

Dr. Billur Akkaya ve Dr. Münir Akkaya, Ohio State Üniversitesi’nde kendi laboratuvarlarında çalışmalarını yürütüyor. Dr. Billur Akkaya, enfeksiyonlar, otoimmün hastalıklar ve kansere karşı bağışıklık sistemi yanıtında önemli rol oynayan ve bu hastalıklara yönelik tedavilerde etkili bir hedef olarak benimsenen T hücrelerin, düzenleyici T hücreler tarafından nasıl etkisiz hale getirildiğine dair hücresel ve moleküler düzeydeki deneysel çalışmaları sayesinde bu ödüle layık görüldü. Dr. Münir Akkaya ise enfeksiyon hastalıkları sırasında bağışıklık yanıtının çeşitli mikrobiyal etmenlerle nasıl yeniden programlandığı ve bu sürecin doğal ve kazanılmış bağışıklık unsurları arasındaki iletişimi ne şekilde etkilediğini bulmaya yönelik hücresel, moleküler ve metabolik seviyelerdeki deneysel çalışmaları sayesinde ödülün sahibi oldu.

 

2022

17. Kadir Has Ödülleri’nin Değerlendirme Kurulu

Prof. Dr. Murat Akova - Hacettepe Üniversitesi

Prof. Dr. Nihat Berker - Kadir Has Üniversitesi

Prof. Dr. Sondan Durukanoğlu Feyiz - Kadir Has Üniversitesi

Prof. Dr. Önder Ergönül - Koç Üniversitesi

Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil - Harvard Üniversitesi

Prof. Dr. Güher Saruhan Direskeneli - İstanbul Üniversitesi

 

ÖDÜL 16

 

Ödül Alanı: Nörobilim

Üstün Başarı Ödülü: Prof. Dr. Murat Günel

Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü: Dr. Piray Atsak

 

Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat Günel, sinir sistemi ve beraberindeki damar sistemindeki bozuklukların genetik temellerini ortaya çıkartmak amacıyla yaptığı araştırmalar, genetik şifreleri okuyarak beyin kanserlerinin iyi huylu tümörlerden kansere dönüşmesine neden olan genetik mekanizmaları keşfetmesi ve çalıştığı bu önemli konularda özellikle Türkiye’den doktora sonrası araştırmacılar ile doktora, yüksek lisans ve lisans öğrencilerini ekibine katarak yetiştirmesi nedeniyle “Üstün Başarı Ödülü”ne layık görüldü. Columbia Üniversitesi’nde Sinirbilimleri alanında çalışmalarına devam eden Dr. Piray Atsak da erken yaşlardaki olumsuz deneyimlerin psikiyatrik bozukluklar için nasıl kalıcı bir risk oluşturduğuna, hayvan modellerinin canlı ortamda elektro-fizyolojik kayıtlarının, stres ve duygusal davranışta yer alan sinir ağlarının optogenetik manipülasyonlarına dayanan deneysel çalışmalarıyla bu alana yaptığı katkılar nedeniyle “Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü”nü kazandı.

 

2021

16. Kadir Has Ödülleri’nin Değerlendirme Kurulu

Prof. Dr. Nihat Berker- Kadir Has Üniversitesi

Dr. Canan Dağdeviren - Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) Media Lab

Prof. Dr. Turgay Dalkara - Hacettepe Üniversitesi

Prof. Dr. Sondan Durukanoğlu Feyiz - Kadir Has Üniversitesi

Prof.Dr. Gökhan Hotamışlıgil - Harvard Üniversitesi

Prof. Dr. Türker Kılıç - BAU Medical Park Göztepe Hastanesi

 

ÖDÜL 15

 

Ödül Alanı: Karmaşık Sistemler: Çok yönlü etkileşmelerden özgün ve önemli oluşumlar doğuran sistemler

Üstün Başarı Ödülü: Prof. Dr. İvet Bahar

Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü: Dr. Öğr. Üyesi Canan Dağdeviren

 

Prof. Dr. İvet Bahar, biyolojik sistemlerin fonksiyonel dinamiklerini moleküler ölçekte açıklayabilmek için geliştirdiği kuramsal ve hesaplamalı modeller, nöronlar arasında sinyal iletimi ve regülasyonu, proteinlerin dizilimi, yapıları ve fonksiyonları üzerine yaptığı çalışmalar, rol aldığı bilgisayar destekli ilaç keşifleri ve yürüttüğü özgün araştırma projelerinde düzinelerce doktora sonrası araştırmacı, doktora ve lisans öğrencisi ile birebir ilgilenerek, çalıştığı bu önemli alanda bilim insanı yetiştirilmesine verdiği katkılardan dolayı “Üstün Başarı Ödülü”ne; Dr. Öğr. Üyesi Canan Dağdeviren ise insan organları üzerine giydirilebilecek kadar esnek, bükülebilen, katlanabilen, çekip uzatılabilen ve organların ritmik hareketlerini elektrik enerjisine çevirebilen piezoelektrik aygıtlar yapması, doğası gereği rijit olan elektronik ile yumuşak ve kıvrımlı olan biyoloji arasında köprü kurması, genç kariyerinin başından beri onlarca doktora ve lisans öğrencisinin özgün araştırma projelerini yöneterek bu alanda bilim insanı yetiştirilmesine verdiği katkılardan dolayı “Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü”ne layık görülmüştür.

 

2019

15. Kadir Has Ödülleri’nin Değerlendirme Kurulu

Prof.Dr. Adnan Akay - Bilkent Üniversitesi

Prof.Dr. İrşadi Aksun - Koç Üniversitesi

Prof.Dr. Nihat Berker - Kadir Has Üniversitesi

Prof.Dr. Sondan Durukanoğlu Feyiz‎ - Kadir Has Üniversitesi

Prof.Dr. Gökhan Hotamışlıgil - Harvard Üniversitesi

Prof.Dr. Mehran Kardar - MIT (Massachusetts Institute of Technology)

 

ÖDÜL 14

 

Ödül Alanı: Osmanlı'yı Anlamak / Araştırmak: Sosyal ve Ekonomik Tarih Çalışmaları

Üstün Başarı Ödülü: Prof. Dr. Şevket Pamuk

Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü: Doç. Dr. Emrah Safa Gürkan

 

Osmanlı sosyal ve ekonomik tarihi çalışmalarında yeni bulgular ortaya koyması; her iki alanın verilerini analitik yaklaşımla ele alan çığır açıcı ve öncü çalışmalarıyla uluslararası planda kabul görmesi; makro kriterlerden yola çıkarak ortaya koyduğu dünya ölçeğindeki karşılaştırmalı çalışmaları ile ekol oluşturması; aldığı saygın görevler ve ödüllerle Türkiye’nin uluslararası alandaki tanınırlığına yaptığı katkılar nedeniyle Prof. Dr. Şevket Pamuk “Üstün Başarı Ödülü”ne; Arşiv belgelerini kullanarak ufuk açıcı ve derinlikli çözümlemeler getiren çalışmaları; Osmanlı sosyal tarihini Avrupa ve Akdeniz tarihi çerçevelerinde incelemeyi mümkün kılan yaklaşımı; yeniçağ Akdenizi’nde Osmanlı, Venedik ve İspanya coğrafyalarını sosyo-ekonomik temalar üzerinden karşılaştırmalı şekilde inceleyerek, Osmanlı tarih yazınına getirdiği çığır açıcı katkıları nedeniyle Doç. Dr. Emrah Safa Gürkan “Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü”ne layık görülmüştür.

 

2018

14. Kadir Has Ödülü Değerlendirme Kurulu

Prof. Dr. Mustafa AYDIN -Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi

Dr. Hakan ERDEM -Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi

Prof. Dr. Şükrü HANİOĞLU -Princeton University Öğretim Üyesi, Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi

Prof. Dr. Hasan Bülent KAHRAMAN -Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı, İletişim Fakültesi Dekanı

Prof. Dr. Heath W. LOWRY -Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi, Princeton Üniversitesi E. Öğretim Üyesi

Prof. Dr. Zafer TOPRAK -Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi

Prof. Dr. Mete TUNÇAY -Bilgi Üniversitesi E. Öğretim Üyesi

 

ÖDÜL 13

 

Ödül Alanı: Kent Çalışmaları ve Yeni Kentsel Oluşumlar

Üstün Başarı Ödülü: Prof. Dr. Sema Erder

Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü: Yrd. Doç. Dr. Ali Tuna Kuyucu

 

Kadir Has Üniversitesi tarafından, üniversitenin kurucusu hayırsever işadamı merhum Kadir Has’ın ismini yaşatmak amacıyla her yıl düzenlenen Kadir Has Ödülleri, 22 Mart 2017 Çarşamba günü gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu. Kadir Has Ödülleri’nin bu yılki konusu “Kent Çalışmaları ve Yeni Kentsel Oluşumlar” olarak belirlenmişti.

25 yıldır kesintisiz olarak sürdürdüğü alan araştırmalarında kent planında meydana gelen sosyolojik, sosyo-ekonomik hareketleri saptayan, kentsel dönüşümün dinamiklerini irdeleyen, yeni kent oluşumlarını hazırlayan etkenleri sorgulayan çalışmalarıyla ortaya koyduğu ufuk açıcı ve büyük birikimi göz önünde bulundurularak, Prof. Dr. Sema Erder; Değerlendirme Kurulu tarafından “Üstün Başarı Ödülü”ne layık görüldü.

Değerlendirme Kurulu, “Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü”nün ise oybirliğiyle Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Tuna Kuyucu'ya verilmesini kararlaştırdı. Kurul bu kararı alırken Dr. Kuyucu'nun yeni kentsel oluşumlara dönük gelişmeleri gerek İstanbul'daki oluşumları izleyerek gerekse Anadolu kentlerindeki gelişmeleri gözeterek yorumlamasını, bu yeni yapılanmaların ekonomik krizler, hukuk süreçleri ve uygulamalarıyla ilişkilerini kurmasını, kamu mülkiyetinin kullanım yöntemlerini sorgulamasını, çalışmalarını gerek saha analizleri gerekse kuramsal modellemelerle bütünleştirmesini dikkate aldı.

 

2017

13. Kadir Has Ödülü Değerlendirme Kurulu

Prof. Dr. Mustafa Aydın -Kadir Has Üniversitesi Rektörü

Doç. Dr. Ayfer Bartu Candan -Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi

Prof. Dr. Murat Güvenç -Kadir Has Üniversitesi İstanbul Çalışmaları Merkezi Müdürü

Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman -Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı

Prof. Dr. Çağlar Keyder -Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi

Prof. Dr. Ayşe Öncü -Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi

Prof. Dr. Uğur Tanyeli -İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi

Han Tümertekin -Mimar

 

ÖDÜL 12

 

Ödül Alanı : Doğa ve Yaşam Bilimlerinde Gelişmeler

“Üstün Başarı Ödülü” Prof. Dr. Mehmet Toner

“Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü” Yrd. Doç. Dr. Kıvanç Birsoy

 

Değerlendirme Kurulu’nun çalışmaları sonucu, Massachusetts General Hospital BioMicroElectroMechanical Systems (BioMEMS) Resource Center ile Harvard Medical School Biomedical Engineering Research and Education Program for Physicians direktörlüğü görevlerini yürüten Prof. Dr. Mehmet Toner “Üstün Başarı Ödülü”ne, Rockefeller Üniversitesi öğretim üyesi ve Laboratory of Metabolic Regulation and Genetics direktörü Yrd. Doç. Dr. Kıvanç Birsoy ise “Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü”ne layık görüldü.

Prof. Dr. Mehmet Toner, mühendislik ve tıp alanlarını birbirine bağlayarak, kanser, nanoteknoloji, doku mühendisliği ve biyokoruma alanlarındaki çığır açan buluşları, uzun yıllardır en üst düzey akademik dergilerde yayınladığı çok sayıdaki makalesi, önde gelen üniversitelerdeki başarılı öğretim üyeliği ve öğretim üyesi yetiştirmedeki üstün gayretleri nedeniyle ödüle layık görüldü.

Yrd. Doç. Dr. Kıvanç Birsoy ise kanser hücrelerinin metabolizması ve besinlerle ilişkisi konusunda yürüttüğü başarılı çalışmaları ile biyoloji ve tıp alanını birleştiren buluşları ve yayınladığı çok sayıdaki makalesi ile gelecekte alanında önde gelen bilim insanlarından biri olacağına dair bıraktığı kuvvetli izlenim nedeniyle ödül almaya hak kazandı.

 

2016

12. Kadir Has Ödülü Değerlendirme Kurulu

Prof. Dr. Mustafa Aydın - Kadir Has Üniversitesi Rektörü

Prof. Dr. Nihat Berker - Sabancı Üniversitesi Rektörü

Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil - Harvard University Öğretim Üyesi,
Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi

Prof. Dr. Umran İnan - Koç Üniversitesi Rektörü

Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman -Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı

Prof. Dr. Muhammed Şahin - MEF Üniversitesi Rektörü

Prof. Dr. Yücel Yılmaz - Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi

 

ÖDÜL 11

 

Ödül Alanı : Toplum, Siyaset ve Ekonomi

“Üstün Başarı Ödülü” Prof. Dr. Şerif Mardin

“Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü” Doç. Dr. Şener Aktürk

 

“Toplum, Siyaset ve Ekonomi” alanında verilen 11. Kadir Has Ödülleri’nden “Üstün Başarı Ödülü”, din sosyolojisi; siyaset sosyolojisi; tarihsel sosyoloji, Osmanlı İmparatorluğu, Osmanlı dönemi entelektüel tarihi alanındaki çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Şerif Mardin’e verildi. Prof. Dr. Mardin, son elli yılda sosyal bilimler alanına yaptığı ulusal ve uluslararası düzeydeki büyük katkıları, eserlerinin birer klasik olarak henüz aşılamaması, kitap ve makalelerinin düşünce tarihi alanına sağladığı büyük katkılar, çalışmalarının çığır açıcı derinliği, genişliği ve uzun soluğu ile olduğu kadar kişiliği ile de akademik çevrede belirleyici olması, bir kuşak akademisyen için rol modeli kabul edilmesi nedeniyle ödüle layık görüldü.

“Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü”ü ise Koç Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde öğretim üyesi olarak görev yapan Doç. Dr. Şener Aktürk’e verildi. Doç. Dr. Aktürk, akademik yaşamının erken bir evresinde yaptığı çalışmaları, bu çalışmaların uluslararası alanda sağladığı başarı, temel çalışma alanı olan uluslararası ilişkilerle sınırlı kalmayıp, makale ve kitaplarında, sosyal bilimler dünyasının farklı alanlarındaki sorunlara yanıt arama çabası nedeniyle ödüle layık görüldü.

2015

11. Kadir Has Ödülü Değerlendirme Kurulu
Prof. Dr. Mustafa Aydın, Kadir Has Üniversitesi Rektörü
Prof. Dr. Nilüfer Göle Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales Öğretim Üyesi
Prof. Dr. Haldun N. Gülalp Yıldız Teknik Üniversitesi E.Öğretim Üyesi
Prof. Dr. Şükrü Hanioğlu Princeton University Öğretim Üyesi - Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi
Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı
Prof. Dr. Çağlar Keyder Boğaziçi Üniversitesi, Binghamton University Öğretim Üyesi
Prof. Dr. Aydın Uğur İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi

ÖDÜL 10

 

Ödül Alanı : Bilim, Teknoloji ve İnovasyon

“Üstün Başarı Ödülü” Prof. Dr. Turgay Dalkara

“Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü” Prof. Dr. Özgür Barış Akan

 

“Bilim, Teknoloji ve İnovasyon” alanında verilen10. Kadir Has Ödülleri’nden “Üstün Başarı Ödülü”, Hacettepe Tıp Fakültesi ve Harvard Tıp Fakültesi Massachusetts General Hospital’da araştırmalarını yürüten beyin cerrahı Prof. Dr. Turgay Dalkara’ya verildi. Beyin hastalıkları ve migren konusundaki uluslararası araştırmaları neticesinde tıp bilimine yaptığı katkılar ve uluslararası alanda elde ettiği başarılar ile dünyaca ünlü bir bilim adamı olan Dalkara’nın, beyin damar hastalıkları alanında olağanüstü sayıda atıf alan makaleleri bulunmaktadır. Dalkara, pek çok derginin yayın kurulundaki çabaları, Avrupa ve ABD proje değerlendirme panellerinde yaptığı görevler ve özellikle genç bilim adamlarına sağladığı olanaklarla nörobilimin Türkiye’de gelişmesinde lider rol üstlenmiştir.


“Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü” ise Koç Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özgür Barış Akan’ın oldu.  Akan’ın, haberleşme kuramı ve haberleşme alanında gelecek-nesil haberleşme ağları, kablosuz haberleşme ve sensör ağları, nano haberleşme ve nano-ağlar konularında evrensel düzeydeki çalışmaları bulunuyor. Genç sayılacak bir dönemde akademik kariyerinin en üst düzeyine çıkmasını, sürekli olarak yükselen bilimsel grafiğini göz önünde bulunduran Değerlendirme Kurulu, Akın’ı “10. Kadir Has Ödülleri Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü’ne” oybirliği ile layık gördü.

2014

10. Kadir Has Ödülü Değerlendirme Kurulu
Prof. Dr. Mustafa Aydın, Kadir Has Üniversitesi Rektörü
Süreyya Ciliv, Turkcell Genel Müdürü
Faruk Eczacıbaşı, Eczacıbaşı Holding Başkan Yardımcısı ve Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı
Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil, Harvard Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi
Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman, Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı
Prof. Dr. Aydoğan Özcan University Of California Los Angeles Öğretim Üyesi 
Prof. Dr. Bülent Sivri Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı

ÖDÜL 9

 

Ödül Alanı : Eğitim – Bilim

“Üstün Başarı Ödülü” Prof. Dr. K. Daron Acemoğlu

“Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü” Doç. Dr. Ali Koşar

 

9. Kadir Has Ödülü bilim-eğitim alanında ’Üstün Başarı Ödülü’ ve ‘Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü’ olarak verildi. ‘Üstün Başarı Ödülü’ dünyaca tanınmış ekonomist, Massachusettes Institute of Technogy Ekonomi Bölümü’nden Prof. Dr. K. Daron Acemoğluna verildi. Prof. Dr. Acemoğlu’nun çalışmaları özellikle insanın politik tasavvurları bakımından en ileri nokta olan demokrasinin temellendirilmesi, bu siyaset yönteminin ekonomi ve yönetişimsel tutumla olan ilişkisinin saptanması bakımından da dünyada tartışma yaratıyor. ‘Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü’ise Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ali Koşarın oldu. Akışkanlar mekaniği, iki fazlı akış, kaynama ısı transferi, konvektif ısı transferi, elektronik soğutma, mikrosistemler, mikro/nano ölçekte ısı transferi, nanoakışkanlar, mikroakışkanlar ve kavistasyon alanlarında yaptığı başarılı ulusal ve uluslararası çalışmaları ile tanınan Koşar bu ödüle,  kariyerinin erken bir evresinde alanındaki en saygın bilimsel dergilerdeki olağanüstü yayın başarısı ve yükselen bilimsel grafiği sebebiyle layık görüldü.

2013


9. Kadir Has Ödülü Değerlendirme Kurulu
Prof. Dr. Mustafa Aydın-Kadir Has Üniversitesi Rektörü
Prof. Dr. Şükrü Hanioğlu-Princeton Üniversitesi Öğretim Üyesi
Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil-Harvard Üniversitesi Öğretim Üyesi
Prof. Dr. Cemal Kafadar-Harvard Üniversitesi Öğretim Üyesi
Prof.Dr. Hasan Bülent Kahraman-Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı
Prof.Dr. Gülsün Sağlamer-Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi
Prof.Dr. İlhan Tekeli-ODTÜ Emekli  Öğretim Üyesi      

ÖDÜL 8

 

Ödül Alanı : Kültür - Sanat

“Üstün Başarı Ödülü” Emre Arolat

“Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü” Lara Melda

 

8. Kadir Has Ödülü 2012 yılında kültür sanat alanında ‘Üstün Başarı’ ve ‘Gelecek Vaat Eden Sanatçı’ olmak üzere iki kategoride sunuldu. Sanatta Üstün Başarı Ödülü’nü farklı konulardaki başarılı mimarlık çalışmalarıyla önemli projelere imza atmış EAA-Emre Arolat Architects’in kurucusu mimar Emre Arolat kazandı. Arolat, ödüle, ulusal ve uluslararası tanınırlığını kanıtladığı çok sayıda proje ve ödül, sürdürmekte olduğu yenilikçi ve öncü projeleri ve mimarlık ve tasarım konularında yarattığı toplumsal bilinç nedeniyle layık görüldü. Gelecek Vaat Eden Sanatçı Ödülü’nü ise piyano sanatçısı Lara Melda genç yaşında elde ettiği üstün virtüözlük başarıları ile kazandı. Melda ödüle, dünyanın en saygın yarışmalarında kazandığı ödüller, evrensel düzeyde önemli  orkestralarla verdiği konserler yetenek ve sanatsal gücünün bir göstergesi olarak kabul edildiği jüriler ve yaptığı kayıtlarla layık görüldü.

2012

8. Kadir Has Ödülleri Değerlendirme Kurulu
Yahşi Baraz-Galeri Baraz
Oya Eczacıbaşı-İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı
Prof. Dr. Dikmen Gürün-İstanbul Tiyatro Festivali Direktörü
Doğan Hızlan-Eleştirmen, Hürriyet Gazetesi Yazarı
Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman-Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı
Prof. Dr. Gülsün Sağlamer-Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi
Görgün Taner-İKSV Genel Müdürü

ÖDÜL 7

 

Ödül Alanı : Eğitim – Bilim

“Üstün Başarı Ödülü” Prof. Dr. Erdal Arıkan

“Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü” Dr. Ataman Şendöl

 

2011’de  Kadir Has Ödülü yönetmeliği değişiktirilerek, önceki yıllarda belirli bir konu başlığı altında yarışma ödülü şeklinde düzenlenen ödüller bu yıl ilk kez ‘Üstün Başarı’ ve ‘Gelecek Vaat Eden Bilim İnsanı’ olmak üzere iki kategoride sunuldu. Ödül Beratı ve parasal ödülden oluşan Kadir Has Ödüller için bilim ve eğitim alanlarında farklı dallarda gerçekleştirdikleri çalışmaları ile önemli başarılara imza atmış, ulusal/uluslararası tanınırlığa ulaşmış ya da bu potansiyeli bulunan adaylar başvurdu veya aday gösterildi.
‘Üstün Başarı’ ve ‘Gelecek Vaat Eden Bilim İnsanı’ olmak üzere iki kategoride sunulan ödüller kapsamında ‘Üstün Başarı Ödülü’ne Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erdal Arıkan haberleşme mühendisliği alanındaki başarıları ile layık görüldü. Arıkan’ın enformasyon ve kodlama kuramları ile haberleşme sistemleri ve ağları konusunda çok sayıda akademik çalışması bulunuyor.
40 yaşın altındaki başarılı bilim insanlarına verilen ‘Gelecek Vaat Eden Bilim İnsanı Ödülü’ne ise Dr. Ataman Şendöl layık görüldü. 2003 yılında İsviçre Zürih Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan ve halen Zürih Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırmalarını yürüten Dr. Şendöl’e ödülü kanser ve hücre çalışmalarında oksijensizlikle hücre ölümü (apoptosis) arasındaki ilişkiye yeni boyutlar sunduğu çalışması ile verildi.

2011

7. Kadir Has Ödülü Değerlendirme Kurulu:
Prof. Dr. Mustafa Aydın-Kadir Has Üniversitesi Rektörü
Prof. Dr. Üstün Ergüder-Magna Charta Observatory ve Üçüncü Sektör Vakfı Başkanı
Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil-Harvard Üniversitesi Öğretim Üyesi
Prof. Dr. Cemal Kafadar-Harvard Üniversitesi Öğretim Üyesi
Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman-Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı
Prof. Dr. Gülsün Sağlamer-Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi
Prof. Dr. İlhan Tekeli-Orta Doğu Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi

ÖDÜL 6

 

Ödül Alanı : Türkiye’de Yenilebilir Enerji Kaynaklarının Potansiyeli ve Kullanılabilirliği

“Birincilik Ödülü” Doç. Dr. Ahmet Duran Şahin

“İkincilik Ödülü” Doç. Dr. Ali Vardar ve Prof. Dr. Bahattin Çetin

 

‘Türkiye’de Yenilenebilir Enerji Kaynakları Potansiyeli ve Kullanılabilirliği’ konulu 6. Kadir Has Ödülü yarışmasında birincilik ödülü İTÜ öğretim üyesi Doç. Dr. Ahmet Duran Şahin’in ‘Türkiye’de Yenilenebilir Enerji Kaynakları Potansiyeli ve Kullanılabilirliği/Enerjide Bütünleşik Sistem Zorunluluğu’ başlıklı çalışmasına verildi, ikincilik ödülü Uludağ Üniversitesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Ali Vardar  ve Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bahattin Çetin’in ‘Türkiye’de Yenilenebilir Enerji Kaynakları Potansiyeli ve Kullanılabilirliği’ başlıklı çalışmalarına verildi. Üçüncülük ödülünün verilmediği bu yıl, Mert Nazlıoğlu’nun ‘Türkiye’de Yenilenebilir Enerji Kaynakları Potansiyeli ve Kullanılabilirliği’, Ahmet Çimen’in ‘Türkiye’de Yenilenebilir Enerji Kaynakları Potansiyeli ve Kullanılabilirliği’, Özer Bostanoğlu’nun ‘Türkiye’de Yenilenebilir Enerji Kaynakları Potansiyeli ve Kullanılabilirliği’ başlıklı çalışmaları mansiyona layık görüldü.

2010

6. Kadir Has Ödülleri Ödül Değerlendirme Kurulu
Prof. Dr. Namık Kemal ARAS TÜBA, Şeref Üyesi
Doç. Dr. Volkan Ş. EDİGER Cumhurbaşkanlığı, Enerji Danışmanı
Prof. Dr. Saim ÖZKAR ODTÜ, Kimya Bölümü, Öğretim Üyesi
Prof. Dr. Galip G. TEPEHAN Kadir Has Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Öğretim Üyesi
Prof. Dr. Yücel YILMAZ Kadir Has Üniversitesi, Rektör

ÖDÜL 5

 

Ödül Alanı : Bilgi Teknojileri Ülkemizin Hızlı Kalkınmasını Nasıl Başarır?

“Birincilik Ödülü” Timuçin Tunç

“İkincilik Ödülü” İrfan Kalaycı

“Üçüncülük Ödülü” Dr. Meral Dinçer

 

Kadir Has Üniversitesi’nin 12. kuruluş yılında sahiplerini bulan, 5. Kadir Has Ödülleri ‘Bilgi Teknojileri Ülkemizin Hızlı Kalkınmasını Nasıl Başarır?’ başlığını taşıyordu. Sokakta Yaşayan Çocuklar Derneği Yönetim Kurulu üyesi Timuçin Tunç’un ‘Bilgi Teknolojileri Ülkemizin Hızlı Kalkınmasını Nasıl Başarır?’ birincilik, Türkiye Ekonomi Kurumu (TEK) Derneği üyesi-İnönü Üniversitesi İktisadi, İdari Bilimler Fakültesi İktisad Bölümü öğretim üyesi İrfan Kalaycı’nın ‘Kalkınmada Bilgi Teknolojisi-Bilgi Teknolojisinde ‘Kalkınma’: Türkiye’ye Başarı Kapısını Açacak ‘Anahtar’ ikincilik, Sokakta Yaşayan Çocuklar Derneği Yönetim Kurulu üyesi Dr. Meral Dinçer’in ‘Bilgi Teknolojileri Ülkemizin Hızlı Kalkınmasını Nasıl Başarır’ üçüncülük ödülüne layık görüldü.

 

Ödül Alanı : Bilgi Teknojileri Ülkemizin Hızlı Kalkınmasını Nasıl Başarır?

“Birincilik Ödülü” Timuçin Tunç

“İkincilik Ödülü” İrfan Kalaycı

“Üçüncülük Ödülü” Dr. Meral Dinçer

2007

5. Kadir Has Ödülleri Ödül Değerlendirme Kurulu
Faruk Eczacıbaşı-Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı
Dr. Üner Kırdar-Emekli Büyükelçi
Dr. Cüneyt Kalpakoğlu-BYTE Bilgisayar Yazılım Temsilcilik Eğitim Ltd. Şti. Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı
Prof. Hasan Dağ-Kadir Has Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Enformasyon Teknolojileri Bölüm Başkanı
Prof. Dr. Enar Tunç-Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve İktisadi İdari Bilimler Fakültesi DekanıÖDÜL 4

 

Ödül Alanı : Türkiye’nin Ortadoğu Politikası (Tarihsel Gelişim Sürecinde Ortadoğu’nun Türkiye Açısından Ekonomik-Politik Önemi ve Geliştirilebilecek Politikalar)

“Birincilik Ödülü” Merve İrem Yapıcı

“İkincilik Ödülü” Dr. Meral Dinçer

“Üçüncülük Ödülü” Yrd. Doç. Dr. Hakkı Çiftçi

 

‘Türkiye’nin Ortadoğu Politikası (Tarihsel Gelişim Sürecinde Ortadoğu’nun Türkiye Açısından Ekonomik-Politik Önemi ve Geliştirilebilecek Politikalar)’ konulu 4. Kadir Has Ödülleri Yarışması sonucunda Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü araştırma görevlisi Merve İrem Yapıcı’nın ‘Türkiye’nin Ortadoğu Politikası, Değişim mi Gelişim mi?’ başlıklı eseri birincilik ödülünü aldı. İkincilik ödülüne Forum Fuarcılık Şirketi Genel Müdür Yardımcısı Dr. Meral Dinçer’in ‘Türkiye’nin Ortadoğu Politikası’ başlıklı çalışması layık görüldü. Çukurova Üniversitesi İktisadi, İdari Bilimler Fakültesi, İktisat Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakkı Çiftçi’nin ‘Türkiye Açısından Ortadoğu’nun Politik ve Ekonomik Önemi ve Geliştirilecek Politikalar’ başlıklı eseri ise üçüncü oldu.

2006

4. Kadir Has Ödülleri Değerlendirme Kurulu
Prof. Dr. Enar Tunç-Kadir Has Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı
Prof. Dr. Emre Gönensay-Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Eski Bakanı
Prof. Dr. William Hale-Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi
Güner Öztek-Emekli Büyükelçi
Doç. Dr. Sedat Aybar-Kadir Has Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi öğretim üyesi

ÖDÜL 3

 

Ödül Alanı : Türkiye’nin AB Üyeliği Avrupa Birliği’ne Neler Katar?

“Birincilik Ödülü” Savaşkan İlmak

“İkincilik Ödülü” Dr. İrfan Kaya Ülger

“Üçüncülük Ödülü” Yrd. Doç. Dr. Hakkı Çiftçi

 

3. Kadir Has Ödülü’nün konusu ‘Türkiye’nin AB Üyeliği Avrupa Birliği’ne Neler Katar?’ idi. Savaşkan İlmak ‘Aklın Yolu Nereden Geçiyor?: Türkiye’nin Üyeliği Avrupa Birliği’ne Neler Kazandıracak başlıklı çalışmasıyla birinciliğe layık görüldü. Dr. İrfan Kaya Ülger, ‘Türkiyeli Avrupa’nın Ekonomik Siyasi ve Askeri Gücü’ adlı eseriyle ikinci;. Yrd. Doç. Dr. Hakkı Çiftçi ise ‘Türkiye’nin AB Üyeliği Avrupa Birliği’ne Neler Katar?’ eseri ise üçüncü oldu.

2005

ÖDÜL 2

 

Ödül Alanı : Uluslararası Sözleşmelerle Oluşan Evrensel Hukuk ve İlkeleriyle Milli Hukuk İlişkileri

 

‘Uluslararası Sözleşmelerle Oluşan Evrensel Hukuk ve İlkeleriyle Milli Hukuk İlişkileri’ konusunda açılan 2. Kadir Has Ödülü jürinin ödüle layık eser görmemesi nedeniyle verilmedi.

2004


ÖDÜL 1

 

Ödül Alanı : Globalleşen Dünya’da Türkiye’nin Yeri

“Birincilik Ödülü” Prof. Dr. Ahmet Çakmak

“İkincilik Ödülü” Prof. Dr. Bozkurt Güvenç

“Üçüncülük Ödülü” Dr. Üner Kırdar

 

Sosyal Bilimler alanında verilen ilk ödülün konusu ‘Globalleşen Dünya’da Türkiye’nin Yeri’ olarak tespit edilmişti . Birinciliği Prof. Dr. Ahmet Çakmak, ikinciliği Prof. Dr. Bozkurt Güvenç, üçüncülüğü ise Dr. Üner Kırdar aldı. Yarışmada mansiyon alanlar ise Prof. Dr. Mim Kemal Öke, Dr. Birol Kovancılar-Dr. Mustafa Miynar, Serhat Özgökçeler, Dr. Abdullah Özkan, Doç. Dr. Beril Dedioğlu, Merih Yılmaz, Yrd. Doç. Dr. Tülin Kabacaoğlu Ural idi.

2003

1. Kadir Has Ödülleri Değerlendirme Kurulu:
Prof Dr. Orhan Şener-Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi
Dr. Atilla Karaosmanoğlu-Dünya Bankası eski başkan yardımcısı
Selçuk Maruflu-TBMM 19. Dönem Milletvekili, Plan-Bütçe Komisyonu ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi üyesi
Ercan Kumcu - Ekonomi Yazarı
Osman Ulagay-Gazeteci-yazar
Zekeriya Yıldırım-Maliye Bakanlığında eski müfettiş, Doğan Holding yönetim kurulu üyesi